Diagnostika AS u dospělých osob

2. května 2015 v 14:03 | Jupiter 85 |  Diagnostika
Včasná diagnostika Aspergerova syndromu (dále jen AS) v dětství je velmi důležitá věc. Avšak se může stát, podobně, jako tomu bylo v mém případě, že AS není v dětství správně rozpoznán, tudíž pak bývá diagnostikován až v dospělosti, kdy svým nositelům a nositelkám přináší konečná diagnóza značnou psychickou úlevu.

Celý diagnostický proces u AS v dospělosti se skládá z následujících 5 částí:

1) Získejte doporučení k vyšetření na psychologii (případně psychiatrii) od lékaře, kterému důvěřujete (typicky obvodní lékař, ale může to být i neurolog, na tom tolik nezáleží).

2) Zajděte podle místa svého trvalého pobytu na nejbližší psychologickou ambulanci a objednejte se k Úvodnímu vyšetření. Vím, jak je to strašně těžké, ale když už se do toho jednou dáte, prosím, VYTRVEJTE!

3) Úvodní vyšetření, které trvá cca 2 až 3 hodiny čistého času.

a) Vyplňujete své osobní údaje, tj. akademický titul (pokud jej máte), jméno, příjmení, rodné číslo, telefonní číslo, E-mail, zdravotní pojišťovnu, souhlas s poskytováním informací o vašem zdravotním stavu vašim příbuzným (nebo drahým polovičkám), souhlas s případnou hospitalizací, souhlas s případným nutným odběrem tělních tekutin (krev a moč), souhlas s ošetřováním od praktikantů (budoucích lékařů a sestřiček) a souhlas s publikací vašeho životního příběhu v odborné literatuře (články, statě, odborné publikace), a to v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Jsou to nutné formality, bez kterých se neobejdete, ale do 10 minut budete mít hotovo.

b) Vyplníte první testík, který se zaměřuje na váš aktuální zdravotní a psychický stav. Termínem "aktuální" je myšleno za poslední cca 2 měsíce do dne, kdy podstupujete úvodní vyšetření. Test obsahuje celkem 70 otázek, které se vás ptají například na přítomnost sebevražedných myšlenek, poruchy příjmu potravy (anorexie a bulimie), maniodepresivní stavy, poruchy spánku, fóbie, úzkostné stavy, a tak dále. U každé otázky přiřazujete body v hodnotě 0, 1, 2 a 3. 0 znamená, že odpovídáte na danou otázku jasné NE, tj., že u vás nejsou přítomny např. myšlenky na sebevraždu. 3 pak znamená, že tyto myšlenky máte velmi silné, tudíž se schyluje k tragédii. Tento testík trvá odhadem cca 20 minut.

c) Vyplňujete Test 59 nedokončených vět. Na tento test se počítá časový limit v rozmezí průměrně 20 až 30 minut. Vašim úkolem je, abyste dokončili celkem 59 vět prvními myšlenkami, které vás napadnou. Tímto testem se sleduje váš vztah směrem k rodičům, vzdělání, zvířatům, intimním záležitostem, k vašemu sebevědomí, a tak podobně.

d) Vyplníte Minesotský osobnostní test, tzv. MMPI 2. Tento test se zaměřuje na případnou přítomnost sexuálních úchylek, maniodepresivní stavy, sebevražedné myšlenky, schizofrenii, poruchy příjmu potravy, poruchy spánku, atd. Vyplňovat jej budete cca 2 hodiny čistého času. Obsahuje celkem 576 otázek, na které odpovídáte pouze SOUHLASÍM nebo NESOUHLASÍM. Nemáte možnost odpovědět NEVÍM, musíte se rozhodnout mezi ANO a NE.

Předem vás varuji, že po dokončení první části vyšetření budete rádi, když si vzpomenete na to, jak se jmenujete. Až tak se můžete cítit vyčerpáni, zvláště, pokud byste museli první část testů vyplňovat na chodbě u stolu, kolem kterého by pořád někdo chodil (To se stalo mně a vůbec mi to nebylo přijemné.). Nenechte se tím zaskočit, není to nic neobvyklého.

Po odevzdání MMPI 2 budete objednáni na druhou část, kterou jsou IQ testy. Nutno podotknout, že hodnota IQ bývá u osob s Aspergerovým syndromem v cca 90 % případů průměrná (tj. IQ 90 až 110 bodů), ve zbývajících případech silně nadprůměrná (IQ od 130 do 160 bodů), případně až téměř na prahu geniality (IQ vyšší než 160 bodů).

4) Po cca 2 týdnech přicházíte na IQ testy. Podstoupíte WAIS 3, což je Wechslerův inteligenční test pro dospělé ve 3. revizi a pak Stanford-Binetův IQ test, který je upraven pro dospělou populaci. V obou testech se zjišťuje, jak jste na tom s prostorovou představivostí, jak jste zdatní verbálně, jaký máte všeobecný přehled (otázky jsou na způsob soutěže "Riskuj!", případně "Chcete být milionářem?", ale musíte odpovídat bez nápovědy), jak jste schopni obstát v "běžném" životě (to se týká např. nákupů, řešení orientace v přírodě, když se ztratíte v lese nebo na horách), apod. Tyto IQ testy trvají přibližně 1,5 až 2 hodiny čistého času.

Po IQ testech bude objednáni na závěrečnou část, kterou je pohovor s klinickým psychologem, případně psychiatrem.

5) Rozhovor s psychologem nebo psychiatrem. Osobně tuto část nazývám jako "potlach". Pro mě byla tato finální část nejpříjemnější z celého diagnostického procesu.

Ale přejděme "k jádru pudla": obsahem tohoto rozhovoru je rozprava nad výsledky IQ a osobnostních testů, psycholog si s vámi popovídá o vašem dětství, vašich zálibách, vašich pracovních nebo studijních aspiracích, o tom, kolik máte přátel, jak navazujete přátelství, zda máte nějaké větší zdravotní problémy, jaké máte vztahy se svými příbuznými, a tak dále. Během tohoto rozhovoru podstoupíte tzv. Rorschachův test, což jsou rozpité inkoustové skvrny, kde vy máte za úkol říct, co v nich vidíte. Celkem je vám představeno 10 tabulek. Také se posuzuje i vaše kresba lidské postavy, kde se zjišťuje, jak dokonalá je vaše kresba (pro vysvětlenou: na škále umím malovat až neumím malovat vůbec), jakou máte proporcionalitu kresby (zda jsou všechny části postavy přibližně stejně velké, zda nohy a hlava jsou na svých místech), a tak dále. Na konci tohoto "potlachu" by vám měla být sdělena finální diagnóza. Ať už samostatný AS, AS s nějakou další přidruženou psychiatrickou poruchou (např. maniodepresivní psychóza), nebo se můžete dozvědět, že jste naprosto v pořádku a problematika AS se vás vůbec netýká.

Na závěr ještě pár důležitých upozornění:

1) Celé vyšetření je zdarma, na případnou platbu byste měli být předem upozornění.

2) Na každou část vyšetření přicházejte vždy řádně odpočati, ať se můžete na celé vyšetření řádně soustředit!

3) Zpracování finální zprávy trvá cca 2 týdny a zpráva bude přímo odeslána lékaři, který vás k vyšetření doporučil. Tudíž se nelekejte, pokud vám zprávu nedají hned do rukou.

To je všechno, co o diagnostice Aspergerova syndromu v dospělosti vím ze svých vlastních zkušeností.

Snad jsem vás od případného podstoupení takto zaměřené diagnostiky neodradil.

Přeji vám hezký den a těším se na vás u svého dalšího článku.


Váš

Jupiter 85
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 an an | 2. května 2015 v 16:00 | Reagovat

Zajímavé... já jsem žádné IQ testy nedělala, jen v podstatě povídání o základní škole (jaké jsem měla učitele), co jsem studovala na střední, pak něco málo o vztazích s rodiči, ty skvrny a kresbu. Nakonec jsem ještě skládala kostičky podle předlohy a měla popisovat, co vidím na obrázcích. Celé tohle testování trvalo jeden den jen hodinu a půl a bylo mi řečeno, že AS nejsem (i když jsem si jistá podle různých testů na netu, pohledem do minulosti atd., že jsem). Dá se to vůbec takhle rychle a krátce posoudit? Připadalo mi to vysoce neprofesionální, jako k čemu ta psycholožka potřebovala vědět jaké učitele jsem měla (jejich jména)?

2 Jupiter 85 Jupiter 85 | 2. května 2015 v 16:16 | Reagovat

[1]: Takové testování, které trvá jen 1 den a max. 1,5 hodiny, mi přijde značně neprofesionální, protože za tak krátkou dobu nemůže dojít k podrobnému prozkoumání jedincovy osobnosti.
Také je dost podstatné, ve kterém městě Vás takto diagnostikovali. Ona totiž diagnostika AS u dospělých osob je značně obtížná kvůli získaným životním zkušenostem a případným vyvinutým kompenzačním mechanismům. Odborníků na diagnostiku AS je stále po hříchu málo a jejich zkušenosti s diagnostikou se velmi různí. Také netuším, proč paní psycholožka potřebovala vědět jména Vašich učitelů. Nicméně: na školní docházku se zeptat musela, aby odhalila, jestli přístup učitelů u Vás nevyvolal ještě hlubší odpor k navazování sociálních kontaktů, zda jste netrpěla šikanou, kolik jste měla kamarádů, atd.

3 an an | Web | 2. května 2015 v 21:24 | Reagovat

[2]: Děkuju za odpověď :-) Ačkoliv jsem byla u psychologa poprvé, tak mi to připadlo podivné už z toho důvodu, že APLA doporučuje dalšího člověka a trvá to dělší dobu. Tato psycholožka se už od začátku chovala jako by jí to hrozně moc obtěžovalo, že si nějaká holka myslí, že má AS a pak mi řekla, že mám dobré komunikační schopnosti, což jsem nepochopila a že umím rozlišit řeč těla z obrázků a tak podobně... no jo, jenže vzhledem k tomu, že můj zájem je psychologie a navíc studuju pedagogiku, je celkem logické, že mám načtený knihy o řeči těla, neverbálních signálech, jak číst ve výrazech tváře a podobně... Nic čeho bych si ještě před nedávnem všímala, což si myslím, že NTéčka si toho všímají, i když nechtějí.
Jinak, byla jsem diagnostikovaná v malém městě a zajímala se přímo o jména všech třech základních škol a o jména učitelů (z její čiré zvědavosti, jak jsem pak pochopila).

4 Jupiter 85 Jupiter 85 | 3. května 2015 v 0:33 | Reagovat

[3]:Prosím, rádo se stalo! :-) Moc mě mrzí, že diagnostika dopadla zrovna v tomto případě tak nešťastně. I přístup paní psycholožky nebyl vůbec dobrý, ale nyní je pozdě plakat nad rozlitým mlékem. Právě u AS lidí vysoce funkčního typu bývá komunikace zasažena nejméně, proto AS lidé působí na okolí zdánlivým dojmem jako NT. Když k tomu ještě připočteme vysokoškolské studium pedagogiky a psychologie, nelze se divit, že nezkušený psycholog pro obor AS/PAS snadno udělá chybu a celou diagnostiku zkreslí. A ano, je pravda, že NT si neverbální komunikace všímají i tehdy, když nechtějí. Já jsem byl diagnostikován ve velkém městě, tj. nad 100 000 obyvatel a můžu říct, že po mně paní psycholožka konkrétní jména škol, natož učitelů, nechtěla.

5 zerdě zerdě | 3. května 2015 v 13:51 | Reagovat

myslim, ze otestovat se nenecham, kdybych mel vyplnit pres 500 otazek, tak bych vypnul u dvacate a sel domu :-D

6 Jupiter 85 Jupiter 85 | 3. května 2015 v 19:55 | Reagovat

[5]: Ano, je to brutální, ale zase to dokáže odlišit Aspergerův syndrom od jiných psychiatrických poruchu. Což je celkem fajn, ne? :-D

7 zerdě zerdě | 3. května 2015 v 20:07 | Reagovat

celkem fajn to je :D ale asi bych to dělal na pokračování   :D

8 Kapybara Kapybara | 4. května 2015 v 14:52 | Reagovat

Doplním, jak vyšetření probíhá v našem SPC (tedy u dětí).
Dětí, které přicházejí s podezřením na AS je minimum, většinou přijdou kvůli problémům ve škole nebo ve školce, přechází z rané péče a podobně.
Podle problému se mírně různí úvodní rozhovor, kdy se zjišťuje charakter problémů dítěte.
Následuje testování, podle toho, co je potřeba; nejčastěji to je komplexní test intelektu (nejčastěji WISC III, ze stejného rodu jako je zmíněný WAIS), případně speciálně pedagogické vyšetření.
Pokud kdykoli během vyšetření vznikne podezření na poruchy autistického spektra proběhne screening (dotazník, vyplňovaný typicky v pohovoru s rodičem). V případě, že je podezření screenigem potvrzeno, je klient poslán na specializované pracoviště (APLA nebo Motol).
Doporučení lékaře není nikde v průběhu potřeba.

9 Amelie Amelie | Web | 9. května 2015 v 23:06 | Reagovat

To je skvělé, úžasné a vyčerpávající... Mohla bych vědět, KDE to takhle probíhá? tam bych jela i přes půl republiky - k takovému odborníkovi.

10 Jupiter 85 Jupiter 85 | 10. května 2015 v 1:22 | Reagovat

[9]:Takto se to dělá ve Vojenské nemocnici Brno, oddělení psychologie. Konkrétní kontakt můžu poskytnout pomocí E-mailu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama