Proč si užívám AS

2. května 2015 v 16:55 | Jupiter 85 |  Úvahy
Ahoj všem, kteří budete číst následující řádky!

V tomto článku vám povím o tom, proč si užívám (a to nejen v obrazném pojetí, ale i v pojetí doslovném) skutečnost, že jsem byl diagnostikován jako člověk s AS.

Vím, že se vám moje tvrzení, že si užívám AS, bude zdát přinejmenším podivné, přehnané a možná, že i nesmyslné, ale já to tak prostě skutečně kdesi hluboko uvnitř sebe samého cítím.

Důvody, proč tomu tak je, jsou následující:

1) Mohu se stýkat (ať již osobně, nebo prostřednictvím internetu) s dalšími lidmi, kterým byl AS rovněž diagnostikován a na základě toho navazovat nová přátelství a nové sociální kontakty (což je pro každého člověka s AS nesporně velmi důležitá věc).

2) Mohu žít s vědomím, že jsou na světě i další lidé, kteří řeší ty stejné (nebo velmi podobné) problémy, se kterými se potýkám i já sám. A jistě znáte pořekadlo, že sdílený problém je problémem polovičním, tudíž i ve svém důsledku problémem podstatně snesitelnějším.

3) Lépe chápu důvody některých svých kolegyní, když mi říkají, že jim připadám, cituji, "tak strašně jiný, než ostatní muži". Ještě před cca 6 měsíci jsem toto tvrzení naprosto nechápal, avšak dnes, více než měsíc po uzavření diagnostiky, již tomuto výroku rozumím naprosto dokonale.

4) Také se mi lépe píše moje diplomová práce, která se týká problematiky AS, neboť právě nyní mnohem lépe rozumím teorii, která je s AS a dalšími PAS spjata.

5) Dalším důvodem, který se velmi úzce pojí s bodem 4), je to, že se mi mnohem lépe studuje na vysoké škole. Studuji totiž speciální pedagogiku se zaměřením na psychopedii, tj. výuku a výchovu osob s mentálním postižením a autismem. A kdo jiný by mohl lépe rozumět problematice autismu, nežli autista sám?

6) Mám mnohem snazší přístup na osvětové akce na podporu autismu a autistů. Bez ohledu na to, jestli se konkrétní akce účastním jako autista, nebo jako budoucí odborník.

7) Mezi autisty, se kterými jsem se dosud setkal (ať už to bylo na osvětových akcích, případně i na mých odborných praxích během svého studia) jsem se až dosud cítil velmi dobře přijímaný a zároveň jsem měl pocit, že se mezi těmito lidmi cítím velmi příjemně a uvolněně, protože se nemusím snažit za každou cenu zapadnout.

8) Jsem přijímán i NT lidmi, kteří o mně ví, že mi byl diagnostikován AS. Pro mě je to nenahraditelný pocit přijetí a vyjádření respektu vůči mojí osobě. Všem NT lidem, kteří mě berou takového, jaký jsem, zcela upřímně DĚKUJI.

9) Dokážu lépe pochopit každodenní problémy rodičů autistických dětí, které jim život přináší. Ať už jde o problémy se školou, nebo i s výchovou.

10) Mohu být (ať již osobně, případně i virtuálně) oporou lidem, kteří se na mě obrátí se svými problémy, které jim AS (či kterákoliv jiná PAS) přináší. Což mě v konečném důsledku naplňuje pocitem potřebnosti a užitečnosti.

11) Posledním důvodem, proč si užívám svůj AS, je to, že mám konečně jasno v tom, jak to se mnou skutečně je. Jsem AS, proto chápu, co je na mně tak "divného", "jiného", potažmo "odlišného" a mohu se tomu plně přizpůsobit. Což je hodně osvobozující, nemyslíte?

Děkuji všem z vás, kteří jste dočetli až do tohoto místa. Doufám, že jsem vás délkou tohoto příspěvku neotrávil tak, že už na tuto stránku víckrát nezavítáte, nebo, že si nepřečtete další z mých budoucích příspěvků.


Přeji vám hezký zbytek soboty a snad se tady spolu zase brzy setkáme.

Váš

Jupiter 85
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AnUniverse AnUniverse | Web | 2. května 2015 v 19:12 | Reagovat

Narazila jsem na Tvůj/Váš blog přes Facebook stránku Poklad na autistickém spektru a už teď musím říct, že se sem budu ráda vracet. Nemám autismus, ale autisté mě vždycky zajímali - proto se hlásím na navazující magisterské studium na speciální pedagogiku. :)

Přeju Ti/Vám hodně štěstí s blogem a s diplomovou prací. :)

2 Dee Dee | Web | 2. května 2015 v 21:46 | Reagovat

Já mám taky AS. Studuji přírodovědné gymnázium a máme tam jednu velkou práci na 4 roky, kterou potom budeme hájit u maturity. Jako téma jsem si vybrala "Jaký mají lidé s AS názor na NT a naopak" :D cílovou skupinu mám přes Facebook a budu to dělat formou dotazníku. Hodně štěstí s diplomkou ;)

3 Jupiter 85 Jupiter 85 | 3. května 2015 v 0:24 | Reagovat

[1]: Mnohokrát děkuji za milou reakci a milé přání. Jsem rád, že budu mít v tomto oboru další následovnici. Jinak: můžeš mi tykat, to není žádný problém. :-)

4 Jupiter 85 Jupiter 85 | 3. května 2015 v 0:25 | Reagovat

[2]: Díky za přání ohledně diplomky ;-) A přeji hodně zdaru při obhajobě u maturity, ať se Ti práce taky podaří! :-)

5 Renata Renata | E-mail | 3. května 2015 v 18:52 | Reagovat

Ahoj ,
moc pěkně napsané :-D zrovna se učím na zkoušku z Psychologie osobnosti a tak mě tyto Vaše psaní nabíjí a motivují k tomu,že jsem začla přemýšlet ,zda z oboru sociální péče a speciální pedagogika,nepřejít raději na samotnou psychologii nebo spec.pedagogiku. Chtěla bych se věnovat, nebo podporovat děti s dys poruchami,AS a autismem ,myslím , že nacházím tu správnou cestu ,díky tomu ,že jsem se našla a díky synovi ,který je AS a já nejspíš taky,je to moje kopie :-D  proto byl můj sen těmto dětem pomáhat a rozumět jim. Držím pěsti ,při psaní..jen tak dál ,budu pravidelný čtenář a držím pěsti při zkouškách.Renata :-)

6 Jupiter 85 Jupiter 85 | 3. května 2015 v 19:53 | Reagovat

[5]: Ahoj, děkuji :-D Jsem rád, že moje texty nutí lidi přemýšlet o tom, jestli nezmění svůj dosavadní život. Moc rád, pokud se budeš věnovat dětem s dys poruchami, popřípadě autíkům. Na obě tyto problematiky existuje samostatná specializace a samostatná státní zkouška. Na dys poruchy je to specializace SPU a na problematiku autíků potom psychopedie. Mockrát děkuji za podporu u zkoušek, budu rád za pravidelné čtenáře. Jupiter 85 :-)

7 Amelie Amelie | Web | 9. května 2015 v 22:49 | Reagovat

Skvěle napsané. Chápu všechny body. I mně se ulevilo, když děti dostaly diagnozu PAS a já jsem konečně věděla, že nejsem tak neschopná matka, za jakou mě někteří považovali. Díky diagnóze jsem mohla přečíst spoustu knih o autismu a lépe svým dětem porozumět. Díky i za tvůj blog.

8 Jupiter 85 Jupiter 85 | 10. května 2015 v 1:24 | Reagovat

[7]: Prosím, rádo se stalo!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama