O střídavém zatmění duše

7. září 2018 v 11:01 | Jupiter 85 |  Úvahy
Ahoj, moji milí čtenáři,

vítám vás po delší době u svého dalšího článku!

Dnes společně otevřeme téma, kterému jsem se celou dobu vyhýbal, ale musel jsem postupem času uznat, že se mě to nakonec přece jen také týká. A to tím spíše, protože stejný problém mají i další lidé v mém okolí.

A co že je to za téma? Je to takzvané "střídavé zatmění duše". Je to způsob, kterým popisuju svoje střídavé vnitřní rozpoložení. Zkusím vám ho přiblížit následujícím způsobem:

1) "Zatmění ve formě přípravy na vzlet do výšin": v této fázi se stávám více hovorným, než je moje přirozenost (a že jsem velmi hovorný i bez této fáze asi nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat), jsem přístupnější lidem, které bych si jinak držel hodně daleko od těla, dokážu se s nimi snáze seznámit, stejně jako začínám tvořit (to píšu básničky, které jste mohli zaznamenat v sekci Poezie, případně relativně nově - od února 2018 - začnu abstraktně malovat pastelkami do skicáku), pozpěvuju si (ačkoliv úroveň mého zpěvu jest značně kakofonická, ale co už nadělám) a někdy i mírně tancuju (a to mám k tancování za plně střízlivého duševního stavu nepřekonatelný odpor), začínám mít více optimismu a plánů do budoucna, na co sáhnu, to se mi daří, sebevědomí postupně letí vzhůru.

2) "Zatmění ve formě dokonaného vzletu do výšin a pobytu tam": fáze, kdy se u mne dříve popsané stupňuje, vydávám mnohem více energie, než v předchozí fázi, téměř nespím (max. tak 4 hodiny za den, což je hodně málo), ale i tak se cítím být plně odpočatý, v práci mému tempu kolegové nestačí a nechápou, kde beru tolik energie, protože se musím přece někdy konečně vyčerpat a padnout únavou, a tak podobně. V této době také moje hlava produkuje nesmyslné myšlenky typu, že jsem lenoch, který nic nestíhá a není výkonný, přestože zvládá dělat několik věcí najednou, ani sebelepší výkon pro mě osobně není dost dobrý, abych řekl "Dost, už stačilo, dej si pauzu.". Stejně tak dostávám naprosto nesmyslné nápady, např. to, že jsem orel skalní a můžu létat, protože mám křídla. A nejlépe tyto myšlenky mám tehdy, když jdu přes most. O tom, jak je zrovna tato myšlenka nebezpečná, asi není třeba se dlouze rozepisovat. Nebo si myslím, že jsem nesmrtelný, tudíž mi nemůže ublížit ani srážka s vlakem. Opět pitomost nejtěžšího kalibru.

3) "Vystřízlivění z kocoviny do tvrdé reality": fáze, kdy si člověk uvědomí, co všechno v předchozích dvou fázích napáchal a že jeho chování a jednání nebylo zrovna 2x košér. Ale už se to stalo, nedá se nic dělat, maximálně "vyžehlit průsery" a jít zase dál.

4) "Zatmění ve formě lehčího propadu": fáze, kdy se člověku přestává dařit jak v osobním, tak i v pracovním životě. Na co šáhne, to pokazí, nálada letí strmě dolů, začíná se objevovat beznaděj, nedůvěra v sebe samého, objevují se první úvahy o tom, že je na tomto světě zbytečně a že už nic nemůže pro společnost přinést, přestávají ho bavit věci, které předtím rád dělal, přestává mluvit, straní se lidí, a podobně.

5) "Zatmění ve formě absolutního propadu na dno": fáze, kdy je veškerá negace nesrovnatelně silnější. Je to doba, kdy opravdu není dobrým nápadem nechávat mne (nebo i kohokoliv jiného, kdo by byl zrovna v této fázi) zcela samotného, protože touto dobou se velmi rádo objevuje přání ukončit vlastní život. Bez ohledu na to, jak by k tomuto došlo. A jestli se ptáte, jestli jsem někdy chtěl skoncovat se svým životem, pak moje odpověď je jednoznačná: ano, chtěl. Ale jak vidíte, nakonec jsem to neudělal, jinak bych vám nyní nepsal tento článek.

Rozhodně se, moji milí, ničeho nebojte, nyní je všechno v naprostém pořádku, se životem rozhodně skoncovat nemíním, nemám k tomu žádný důvod.

Doufám tedy, že jsem vás dnešním článkem příliš nevyděsil. Prostě jsem zamýšlel otevřít téma, které můj život provází, nic jiného. Snad se mi to alespoň částečně povedlo. A možná, že si někdo z vás třeba uvědomí, že si něčím podobným ve svém životě také prochází a že tedy není se svým problémem osamocen.

Zatím se mějte o nadcházejícím víkendu hezky a užívejte si života.

Budu se na vás těšit u dalšího článku!


Váš


Jupiter 85
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama